Nap Örök élet    

A Naprendszer központja, a Földhöz legközelebb eső csillag. A fény és melegség égiteste, az élet forrása. Aktív őselem, maszkulin princípium; a kozmikus értelem és az igazság egyetemes szimbóluma. Látszólagos Föld körüli útja az élet, a halál és az újjászületés jelképévé avatta. Halhatatlan égitest: minden reggel felkel, és minden este alászáll. Az ókorban számos istenséget azonosítottak a Nappal. Egyiptomban Ré, majd Amon néven tisztelték.

A napkorong születése:falfestmény,VI.Ramszesz sírjából,Théba.

A Napot a Hold párjaként is értelmezték, együtt Hórusz két szemét jelentették. A Nap egyik görög mitológiai alakja Apollón

A Nap az ókori eredetű asztrológiai hagyományban az élet, a tekintély, a férfiasság és az uralkodás bolygója. Az állatövi csillagképek közül az Oroszlán jegyéhez kapcsolták. A ragyogás közvetlenül a Nap egyedülálló tömegéből keletkezik és sugárzik, a meleg hatása és jótékony tulajdonsága pedig mindkettőből származik”.

Az alkímiában a Nap az intellektus, a Holddal együtt az arany és az ezüst, a király és a királyné, a lélek és a test szimbóluma. A fekete Nap az éjszaka Napja. Az alkimisták számára a fekete Nap az ősanyag, a tudatlanság. A napfogyatkozáshoz kapcsolódó hiedelmekkel összefüggésben a romboló erők elszabadulása, a katasztrófa, a halál és a szenvedés előrejelzője, az égen fénylő Nap ellentéte.

Színe az (arany) sárga, féme az Arany, napja a vasárnap, kora a fiatal férfikor, virágja a cikória vagy a napraforgó, állata a kakas, a főnix, az oroszlán.

Háza, önmegvalósításunk helye. Az életfeladat kérdésére itt találjuk a választ.

Jegye megmutatja hogyan találunk magunkra, minek révén valósítjuk meg magunkat.

tarot XIX. lapja, a Nap, az égitest alatt két gyermeket ábrázol, a testvéri szeretet és a boldogság megtestesítőit.

A szabadkőműves szimbolikában az erények, az igaz fény, a legfőbb elöljáró. A Hold párjaként látható Kazinczy Ferenc szabadkőműves kötényén (Sátoraljaújhely, Kazinczy Múzeum).

A felvilágosodás korában az értelem világosságának szimbóluma, amelynek segítségével legyőzhetők a sötétség erői.

Apollón: Zeusz és Létó fia, Artemisz ikertestvére, Délosz szigetén született. Eredetileg Apollón a jóslás istene, valamint a fertőző betegségek gyógyítója. Gyógyító istenként Arisztaiosz nemzője, aki megtanította az embereket az állattenyésztésre és a méhészetre, legnagyobb hírű fia pedig Aszklépiosz, aki Korónisszal való nászából született, aki később az orvostudományok istene lett. Az olümposzi rendben Zeusz akaratának érvényesítője. Az igazság és a jóslás istene, a szibülla által adja rejtélyes kinyilatkoztatásait. Leghíresebb jóshelyét, Delphoit Püthón sárkány megölésekor vette birtokba. Látnoki ereje révén a próféták, költők ihletője, támogatója, a Múzsák vezetője. E funkció tette a bölcsesség és a költészet jelképévé. Ebben a jelentésben az előle menekülő, babérfává változó Daphné révén a babérkoszorú, valamint a Hermésztől kapott lant vált jellegzetes attribútumává. Védelmező istenként a nyájak, a települések, az utak és a tengeri hajózás védője, a görög gyarmatosítás idején az új hazát kereső kísérője. Phoibosz Apollón, a ragyogó, a rend, az üdvösség megtestesítője már a görögöknél azonosult a Nappal.

A Nap és a fény szimbolikáját átvéve az „aranyhajú” Apollón jelképezhette az igazságot, a szépséget, a harmóniát. A törvény, az isteni jogrend védelmezőjeként büntethet („messzelövő” nyilával lesújt a vétkesekre, pl. Niobé megbüntetése), de fel is oldozhatja a bűnt (pl. Oresztész feloldozása).Isteni hatalma az értelem és az ész győzelmét jelzi.

Belvedere-i Apollón (II. sz., Musei Vaticani) Rómában, ahová a dél-itáliai görög gyarmatokon keresztül került át tisztelete, Apollo néven tisztelték.

Kultusza Augustus korában vált jelentőssé, aki a jogrend védelmezőjeként az államvallás hivatalos eszményévé tette meg. A klasszikus ideálokat felelevenítő reneszánsz korában a lantján játszó isten Múzsáktól övezett alakja a művészi eszmény megtestesítője. A vágyak egyensúlyát valósítja meg azáltal, hogy az emberi törekvéseket a szellemi értékek felé irányítja.

Szent állatai a hattyú, a farkas, az egér, a delfin, és a gyík, szent növénye a babér. Melléknevei: Messze lövő, Ezüstíjas, Tündöklő.